Cornell Dubilier Electronics CGH102T350V2L
CGH102T350V2L picture photo
Mfg. Part Number
CGH102T350V2L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 350V SCREW
Datasheet Download
CGH102T350V2L.pdf
Availability of CGH102T350V2L
QUANTITY
CGH102T350V2L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGH102T350V2L
Internal Part NumberEIS-CGH102T350V2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGH
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)162.6 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGH102T350V2L
Related LinksCGH102, CGH102T350V2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGH102T350V2L Details Description
Related parts for CGH102T350V2L
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DRIVER HI SIDE 0.5A IPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO204AC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SPDT HMC336 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.699K OHM 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
1.25MM F/L 26POS 28AWG 150MM datasheet.pdf