Cornell Dubilier Electronics CGH482T450X5L
CGH482T450X5L picture photo
Mfg. Part Number
CGH482T450X5L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4800UF 450V SCREW
Datasheet Download
CGH482T450X5L.pdf
Availability of CGH482T450X5L
QUANTITY
CGH482T450X5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGH482T450X5L
Internal Part NumberEIS-CGH482T450X5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGH
PackagingBulk
Capacitance4800µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGH482T450X5L
Related LinksCGH482, CGH482T450X5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGH482T450X5L Details Description
Related parts for CGH482T450X5L
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM10T/MC10G/MDM10T datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf