Cornell Dubilier Electronics CGH502T250W3L
CGH502T250W3L picture photo
Mfg. Part Number
CGH502T250W3L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5000UF 250V SCREW
Datasheet Download
CGH502T250W3L.pdf
Availability of CGH502T250W3L
QUANTITY
CGH502T250W3L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGH502T250W3L
Internal Part NumberEIS-CGH502T250W3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGH
PackagingBulk
Capacitance5000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)26.9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGH502T250W3L
Related LinksCGH502, CGH502T250W3L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGH502T250W3L Details Description
Related parts for CGH502T250W3L
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 8PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 19.5 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf