TDK Corporation CGJ2B2C0G1H271J050BA
CGJ2B2C0G1H271J050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ2B2C0G1H271J050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGJ2B2C0G1H271J050BA.pdf
Availability of CGJ2B2C0G1H271J050BA
QUANTITY
CGJ2B2C0G1H271J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ2B2C0G1H271J050BA
Internal Part NumberEIS-CGJ2B2C0G1H271J050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ2B2C0G1H271J050BA
Related LinksCGJ2B2C0G1, CGJ2B2C0G1H271J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ2B2C0G1H271J050BA Details Description
Related parts for CGJ2B2C0G1H271J050BA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 30W datasheet.pdf