TDK Corporation CGJ2B3X7R1H223K050BB
CGJ2B3X7R1H223K050BB picture photo
Mfg. Part Number
CGJ2B3X7R1H223K050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CGJ2B3X7R1H223K050BB.pdf
Availability of CGJ2B3X7R1H223K050BB
QUANTITY
CGJ2B3X7R1H223K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ2B3X7R1H223K050BB
Internal Part NumberEIS-CGJ2B3X7R1H223K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ2B3X7R1H223K050BB
Related LinksCGJ2B3X7R1, CGJ2B3X7R1H223K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ2B3X7R1H223K050BB Details Description
Related parts for CGJ2B3X7R1H223K050BB
IC AMP AUDIO PWR 210W D 36SSOP datasheet.pdf
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 64VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IP CORE CORDIC ALGO EC/ECP CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SOLDERING FIXTURE 10 CIR datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf