TDK Corporation CGJ3E2C0G1H030C080AA
CGJ3E2C0G1H030C080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ3E2C0G1H030C080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGJ3E2C0G1H030C080AA.pdf
Availability of CGJ3E2C0G1H030C080AA
QUANTITY
CGJ3E2C0G1H030C080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ3E2C0G1H030C080AA
Internal Part NumberEIS-CGJ3E2C0G1H030C080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ3E2C0G1H030C080AA
Related LinksCGJ3E2C0G1, CGJ3E2C0G1H030C080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ3E2C0G1H030C080AA Details Description
Related parts for CGJ3E2C0G1H030C080AA
MODULE IRDA 115.2KBPS 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ROUND CABLE 2-50POS SOCKET 6M datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 600MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf