TDK Corporation CGJ3E2C0G1H090D080AA
CGJ3E2C0G1H090D080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ3E2C0G1H090D080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGJ3E2C0G1H090D080AA.pdf
Availability of CGJ3E2C0G1H090D080AA
QUANTITY
CGJ3E2C0G1H090D080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ3E2C0G1H090D080AA
Internal Part NumberEIS-CGJ3E2C0G1H090D080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ3E2C0G1H090D080AA
Related LinksCGJ3E2C0G1, CGJ3E2C0G1H090D080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ3E2C0G1H090D080AA Details Description
Related parts for CGJ3E2C0G1H090D080AA
CONN RING 10-12 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
LED LTBAR 10X20MM 8CHIP RED DIFF datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 50MH SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
10G SFP+ AOC datasheet.pdf
SW PIN PLUNGER SPST-NO 5A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf