TDK Corporation CGJ3E2C0G2A101J080AA
CGJ3E2C0G2A101J080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ3E2C0G2A101J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
CGJ3E2C0G2A101J080AA.pdf
Availability of CGJ3E2C0G2A101J080AA
QUANTITY
CGJ3E2C0G2A101J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ3E2C0G2A101J080AA
Internal Part NumberEIS-CGJ3E2C0G2A101J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ3E2C0G2A101J080AA
Related LinksCGJ3E2C0G2, CGJ3E2C0G2A101J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ3E2C0G2A101J080AA Details Description
Related parts for CGJ3E2C0G2A101J080AA
FIXED IND 8.2MH 50MA 26 OHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC REG BUCK 0.8V 5A SYNC 20WLCSP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
22UF 25V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf