TDK Corporation CGJ4C2C0G1H101J060AA
CGJ4C2C0G1H101J060AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ4C2C0G1H101J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V C0G 0805
Datasheet Download
CGJ4C2C0G1H101J060AA.pdf
Availability of CGJ4C2C0G1H101J060AA
QUANTITY
CGJ4C2C0G1H101J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ4C2C0G1H101J060AA
Internal Part NumberEIS-CGJ4C2C0G1H101J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ4C2C0G1H101J060AA
Related LinksCGJ4C2C0G1, CGJ4C2C0G1H101J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ4C2C0G1H101J060AA Details Description
Related parts for CGJ4C2C0G1H101J060AA
DIODE VARACTOR 25V 22PF SOD-523 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 38.58"L X 29.13"W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
DC/DC CONV 2X3.3V +/-12V 30W UFR datasheet.pdf