TDK Corporation CGJ4C2C0G2A561J060AA
CGJ4C2C0G2A561J060AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ4C2C0G2A561J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V C0G 0805
Datasheet Download
CGJ4C2C0G2A561J060AA.pdf
Availability of CGJ4C2C0G2A561J060AA
QUANTITY
CGJ4C2C0G2A561J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ4C2C0G2A561J060AA
Internal Part NumberEIS-CGJ4C2C0G2A561J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ4C2C0G2A561J060AA
Related LinksCGJ4C2C0G2, CGJ4C2C0G2A561J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ4C2C0G2A561J060AA Details Description
Related parts for CGJ4C2C0G2A561J060AA
RES 2.7 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
BRAID LEAD-FREE GREEN .075"X10' datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 14"W datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE6 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC USB3 TO SATA-II BRDGE 64HTQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.25MM M/F 10POS 32AWG 150MM datasheet.pdf