TDK Corporation CGJ4J1X7R0J685K125AC
CGJ4J1X7R0J685K125AC picture photo
Mfg. Part Number
CGJ4J1X7R0J685K125AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 6.3V X7R 0805
Datasheet Download
CGJ4J1X7R0J685K125AC.pdf
Availability of CGJ4J1X7R0J685K125AC
QUANTITY
CGJ4J1X7R0J685K125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ4J1X7R0J685K125AC
Internal Part NumberEIS-CGJ4J1X7R0J685K125AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ4J1X7R0J685K125AC
Related LinksCGJ4J1X7R0, CGJ4J1X7R0J685K125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ4J1X7R0J685K125AC Details Description
Related parts for CGJ4J1X7R0J685K125AC
IC VOLTAGE MONITOR DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
SW MINI SNAP ACTION SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 60W D 44TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 10POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32-QFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 8A TO220F datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1200V 100A SIC datasheet.pdf