TDK Corporation CGJ4J2X7R1C333K125AA
CGJ4J2X7R1C333K125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ4J2X7R1C333K125AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
CGJ4J2X7R1C333K125AA.pdf
Availability of CGJ4J2X7R1C333K125AA
QUANTITY
CGJ4J2X7R1C333K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ4J2X7R1C333K125AA
Internal Part NumberEIS-CGJ4J2X7R1C333K125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ4J2X7R1C333K125AA
Related LinksCGJ4J2X7R1, CGJ4J2X7R1C333K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ4J2X7R1C333K125AA Details Description
Related parts for CGJ4J2X7R1C333K125AA
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM CONN RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X8R 0805 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 100V SOT23-5 datasheet.pdf