TDK Corporation CGJ4J2X7R1C473K125AA
CGJ4J2X7R1C473K125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ4J2X7R1C473K125AA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
CGJ4J2X7R1C473K125AA.pdf
Availability of CGJ4J2X7R1C473K125AA
QUANTITY
CGJ4J2X7R1C473K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ4J2X7R1C473K125AA
Internal Part NumberEIS-CGJ4J2X7R1C473K125AA
Standard Package1
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ4J2X7R1C473K125AA
Related LinksCGJ4J2X7R1, CGJ4J2X7R1C473K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ4J2X7R1C473K125AA Details Description
Related parts for CGJ4J2X7R1C473K125AA
IC OPAMP INSTR 60KHZ 8SO datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SLEEVE SIL FBRGLSS WH 100' datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
2 RW BX RCPT ASY 60 POS 100CL datasheet.pdf