TDK Corporation CGJ4J2X7R2A473K125AA
CGJ4J2X7R2A473K125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ4J2X7R2A473K125AA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
CGJ4J2X7R2A473K125AA.pdf
Availability of CGJ4J2X7R2A473K125AA
QUANTITY
CGJ4J2X7R2A473K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ4J2X7R2A473K125AA
Internal Part NumberEIS-CGJ4J2X7R2A473K125AA
Standard Package2,000
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ4J2X7R2A473K125AA
Related LinksCGJ4J2X7R2, CGJ4J2X7R2A473K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ4J2X7R2A473K125AA Details Description
Related parts for CGJ4J2X7R2A473K125AA
FIXED IND 220UH 6.8A 61 MOHM TH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 50' datasheet.pdf
CONN MOUNTING CLIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RFC 470S PN 3TX datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM SMD datasheet.pdf