TDK Corporation CGJ5C2C0G1H562J060AA
CGJ5C2C0G1H562J060AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ5C2C0G1H562J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V C0G 1206
Datasheet Download
CGJ5C2C0G1H562J060AA.pdf
Availability of CGJ5C2C0G1H562J060AA
QUANTITY
CGJ5C2C0G1H562J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ5C2C0G1H562J060AA
Internal Part NumberEIS-CGJ5C2C0G1H562J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ5C2C0G1H562J060AA
Related LinksCGJ5C2C0G1, CGJ5C2C0G1H562J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ5C2C0G1H562J060AA Details Description
Related parts for CGJ5C2C0G1H562J060AA
DIODE TUNING SS 30V SOT23 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 3-TO-8 DECODER/DEMUX 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 270MA 280 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT CRIMP 5POS NATURAL datasheet.pdf