TDK Corporation CGJ5H4C0G2H562J115AA
CGJ5H4C0G2H562J115AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ5H4C0G2H562J115AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 500V C0G 1206
Datasheet Download
CGJ5H4C0G2H562J115AA.pdf
Availability of CGJ5H4C0G2H562J115AA
QUANTITY
CGJ5H4C0G2H562J115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ5H4C0G2H562J115AA
Internal Part NumberEIS-CGJ5H4C0G2H562J115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ5H4C0G2H562J115AA
Related LinksCGJ5H4C0G2, CGJ5H4C0G2H562J115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ5H4C0G2H562J115AA Details Description
Related parts for CGJ5H4C0G2H562J115AA
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28SSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 1 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LINEAR TSOT23 datasheet.pdf
IGBT MODULE BUCK 1400A 1200V datasheet.pdf