TDK Corporation CGJ5L2X7R0J475K160AA
CGJ5L2X7R0J475K160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ5L2X7R0J475K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 1206
Datasheet Download
CGJ5L2X7R0J475K160AA.pdf
Availability of CGJ5L2X7R0J475K160AA
QUANTITY
CGJ5L2X7R0J475K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ5L2X7R0J475K160AA
Internal Part NumberEIS-CGJ5L2X7R0J475K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ5L2X7R0J475K160AA
Related LinksCGJ5L2X7R0, CGJ5L2X7R0J475K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ5L2X7R0J475K160AA Details Description
Related parts for CGJ5L2X7R0J475K160AA
DEKAFIX GW 5 MARKED 173 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 4A IPAK datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16UQFN datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf