TDK Corporation CGJ5L3X7R2D473K160AA
CGJ5L3X7R2D473K160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ5L3X7R2D473K160AA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206
Datasheet Download
CGJ5L3X7R2D473K160AA.pdf
Availability of CGJ5L3X7R2D473K160AA
QUANTITY
CGJ5L3X7R2D473K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ5L3X7R2D473K160AA
Internal Part NumberEIS-CGJ5L3X7R2D473K160AA
Standard Package2,000
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ5L3X7R2D473K160AA
Related LinksCGJ5L3X7R2, CGJ5L3X7R2D473K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ5L3X7R2D473K160AA Details Description
Related parts for CGJ5L3X7R2D473K160AA
CONN HEADER R/A 32POS 1.27MM datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 0.5"BLCK-NTRL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf