Cornell Dubilier Electronics CGO103M055L
CGO103M055L picture photo
Mfg. Part Number
CGO103M055L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 55V SCREW
Datasheet Download
CGO103M055L.pdf
Availability of CGO103M055L
QUANTITY
CGO103M055L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGO103M055L
Internal Part NumberEIS-CGO103M055L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGO
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating55V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGO103M055L
Related LinksCGO10, CGO103M055L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGO103M055L Details Description
Related parts for CGO103M055L
CONN CIR MALE 5POS CBL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR RX 5V 14-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO24 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP 30 SAU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 6.5NS 208PQFP datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf