Cornell Dubilier Electronics CGO143M016L
CGO143M016L picture photo
Mfg. Part Number
CGO143M016L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 14000UF 20% 16V SCREW
Datasheet Download
CGO143M016L.pdf
Availability of CGO143M016L
QUANTITY
CGO143M016L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGO143M016L
Internal Part NumberEIS-CGO143M016L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGO
PackagingBulk
Capacitance14000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGO143M016L
Related LinksCGO14, CGO143M016L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGO143M016L Details Description
Related parts for CGO143M016L
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
27MM X 27MM 1=25/PK datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf