Cornell Dubilier Electronics CGO213M7R5L
CGO213M7R5L picture photo
Mfg. Part Number
CGO213M7R5L
Brief Description
CAP ALUM 21000UF 20% 7.5V SCREW
Datasheet Download
CGO213M7R5L.pdf
Availability of CGO213M7R5L
QUANTITY
CGO213M7R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGO213M7R5L
Internal Part NumberEIS-CGO213M7R5L
PackagingBulk
Capacitance21000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGO213M7R5L
Related LinksCGO21, CGO213M7R5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGO213M7R5L Details Description
Related parts for CGO213M7R5L
IC REG LDO 3V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 20BIT SER 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TXRX OPT SFF PLUGGABLE STD datasheet.pdf
CONN HEADER BP 84POS 6COL VERT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf