Cornell Dubilier Electronics CGR213U050W4L
CGR213U050W4L picture photo
Mfg. Part Number
CGR213U050W4L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 21000UF 50V SCREW
Datasheet Download
CGR213U050W4L.pdf
Availability of CGR213U050W4L
QUANTITY
CGR213U050W4L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGR213U050W4L
Internal Part NumberEIS-CGR213U050W4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGR
PackagingBulk
Capacitance21000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGR213U050W4L
Related LinksCGR213, CGR213U050W4L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGR213U050W4L Details Description
Related parts for CGR213U050W4L
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 15POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15V IN 12/12V OUT datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD NYLON datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf