Cornell Dubilier Electronics CGR303U030W4C
CGR303U030W4C picture photo
Mfg. Part Number
CGR303U030W4C
Brief Description
CAP ALUM 30000UF 30V SCREW
Datasheet Download
CGR303U030W4C.pdf
Availability of CGR303U030W4C
QUANTITY
CGR303U030W4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGR303U030W4C
Internal Part NumberEIS-CGR303U030W4C
PackagingBulk
Capacitance30000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGR303U030W4C
Related LinksCGR303, CGR303U030W4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGR303U030W4C Details Description
Related parts for CGR303U030W4C
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 25V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 150MA 15 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 8.8A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.1A MINIP-3 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 34POS datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 26M datasheet.pdf
SGE1510-0-2600A-250C-250C datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.16A 109 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf