Cornell Dubilier Electronics CGR392U040R3C
CGR392U040R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGR392U040R3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGR392U040R3C.pdf
Availability of CGR392U040R3C
QUANTITY
CGR392U040R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGR392U040R3C
Internal Part NumberEIS-CGR392U040R3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGR
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGR392U040R3C
Related LinksCGR392, CGR392U040R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGR392U040R3C Details Description
Related parts for CGR392U040R3C
DSUB CABL-AFM37G/ AE37M / X datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .156" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf