Cornell Dubilier Electronics CGR412T075U4C
CGR412T075U4C picture photo
Mfg. Part Number
CGR412T075U4C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4100UF 75V SCREW
Datasheet Download
CGR412T075U4C.pdf
Availability of CGR412T075U4C
QUANTITY
CGR412T075U4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGR412T075U4C
Internal Part NumberEIS-CGR412T075U4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGR
PackagingBulk
Capacitance4100µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)