Cornell Dubilier Electronics CGR513U016W3C
CGR513U016W3C picture photo
Mfg. Part Number
CGR513U016W3C
Brief Description
CAP ALUM 51000UF 16V SCREW
Datasheet Download
CGR513U016W3C.pdf
Availability of CGR513U016W3C
QUANTITY
CGR513U016W3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGR513U016W3C
Internal Part NumberEIS-CGR513U016W3C
PackagingBulk
Capacitance51000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGR513U016W3C
Related LinksCGR513, CGR513U016W3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGR513U016W3C Details Description
Related parts for CGR513U016W3C
FIXED IND 220NH 665MA 250 MOHM datasheet.pdf
LED MATRIX CA 8X8 2.3" RED/GREEN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC PLL CLK DVR SDRAM 40-VFQFPN datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
ELECTRODE CONN NUT datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 M32 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ SIDE VW SMD datasheet.pdf