Cornell Dubilier Electronics CGS112T400V3C
CGS112T400V3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS112T400V3C
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 400V SCREW
Datasheet Download
CGS112T400V3C.pdf
Availability of CGS112T400V3C
QUANTITY
CGS112T400V3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS112T400V3C
Internal Part NumberEIS-CGS112T400V3C
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)91 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS112T400V3C
Related LinksCGS112, CGS112T400V3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS112T400V3C Details Description
Related parts for CGS112T400V3C
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 560K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/15/270LR SN BK BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf