Cornell Dubilier Electronics CGS122T300R4C
CGS122T300R4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS122T300R4C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 300V SCREW
Datasheet Download
CGS122T300R4C.pdf
Availability of CGS122T300R4C
QUANTITY
CGS122T300R4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS122T300R4C
Internal Part NumberEIS-CGS122T300R4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating300V
ESR (Equivalent Series Resistance)83 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS122T300R4C
Related LinksCGS122, CGS122T300R4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS122T300R4C Details Description
Related parts for CGS122T300R4C
TOUCH PANEL 132.5X104.7 TFT datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 6.3A 13.8 MOHM datasheet.pdf
TAB 1.2 (0.5-0.75) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 49V 80A TO-220-7 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf