Cornell Dubilier Electronics CGS123U030R4C
CGS123U030R4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS123U030R4C
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 30V SCREW
Datasheet Download
CGS123U030R4C.pdf
Availability of CGS123U030R4C
QUANTITY
CGS123U030R4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS123U030R4C
Internal Part NumberEIS-CGS123U030R4C
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS123U030R4C
Related LinksCGS123, CGS123U030R4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS123U030R4C Details Description
Related parts for CGS123U030R4C
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES 110 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 3.3V DIP datasheet.pdf
29.97MM X 25.4MM 1=25/PK datasheet.pdf
3/4" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf