Cornell Dubilier Electronics CGS123U030R4C
CGS123U030R4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS123U030R4C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 30V SCREW
Datasheet Download
CGS123U030R4C.pdf
Availability of CGS123U030R4C
QUANTITY
CGS123U030R4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS123U030R4C
Internal Part NumberEIS-CGS123U030R4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS123U030R4C
Related LinksCGS123, CGS123U030R4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS123U030R4C Details Description
Related parts for CGS123U030R4C
SWITCH DIP TOP SLIDE 3POS SMD datasheet.pdf
CER RESONATOR 20.0MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
1062 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf