Cornell Dubilier Electronics CGS124U016V4C
CGS124U016V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS124U016V4C
Brief Description
CAP ALUM 120000UF 16V SCREW
Datasheet Download
CGS124U016V4C.pdf
Availability of CGS124U016V4C
QUANTITY
CGS124U016V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS124U016V4C
Internal Part NumberEIS-CGS124U016V4C
PackagingBulk
Capacitance120000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS124U016V4C
Related LinksCGS124, CGS124U016V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS124U016V4C Details Description
Related parts for CGS124U016V4C
FERRITE TUBULAR BEAD 15.49MM datasheet.pdf
IC D/A CONV 14BIT 50MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT SIGNAL 120POS VERT 2MM datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 430NM 25MCD BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
WIRE BUS BAR 12AWG 100' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf