Cornell Dubilier Electronics CGS124U025X4C
CGS124U025X4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS124U025X4C
Brief Description
CAP ALUM 120000UF 25V SCREW
Datasheet Download
CGS124U025X4C.pdf
Availability of CGS124U025X4C
QUANTITY
CGS124U025X4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS124U025X4C
Internal Part NumberEIS-CGS124U025X4C
PackagingBulk
Capacitance120000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS124U025X4C
Related LinksCGS124, CGS124U025X4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS124U025X4C Details Description
Related parts for CGS124U025X4C
BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 44.736MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 16 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BRACKET CANTILEVER 12 WIDTH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf