Cornell Dubilier Electronics CGS143U025U3C
CGS143U025U3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS143U025U3C
Brief Description
CAP ALUM 14000UF 25V SCREW
Datasheet Download
CGS143U025U3C.pdf
Availability of CGS143U025U3C
QUANTITY
CGS143U025U3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS143U025U3C
Internal Part NumberEIS-CGS143U025U3C
PackagingBulk
Capacitance14000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS143U025U3C
Related LinksCGS143, CGS143U025U3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS143U025U3C Details Description
Related parts for CGS143U025U3C
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 120POS .050 VERT datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM 1=50 datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 400V 20% 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf