Cornell Dubilier Electronics CGS144U6R3R4C
CGS144U6R3R4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS144U6R3R4C
Brief Description
CAP ALUM 140000UF 6.3V SCREW
Datasheet Download
CGS144U6R3R4C.pdf
Availability of CGS144U6R3R4C
QUANTITY
CGS144U6R3R4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS144U6R3R4C
Internal Part NumberEIS-CGS144U6R3R4C
PackagingBulk
Capacitance140000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)