Cornell Dubilier Electronics CGS171T450R3C
CGS171T450R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS171T450R3C
Brief Description
CAP ALUM 170UF 450V SCREW
Datasheet Download
CGS171T450R3C.pdf
Availability of CGS171T450R3C
QUANTITY
CGS171T450R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS171T450R3C
Internal Part NumberEIS-CGS171T450R3C
PackagingBulk
Capacitance170µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)456 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)