Cornell Dubilier Electronics CGS193U016R3C
CGS193U016R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS193U016R3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 19000UF 16V SCREW
Datasheet Download
CGS193U016R3C.pdf
Availability of CGS193U016R3C
QUANTITY
CGS193U016R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS193U016R3C
Internal Part NumberEIS-CGS193U016R3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance19000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS193U016R3C
Related LinksCGS193, CGS193U016R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS193U016R3C Details Description
Related parts for CGS193U016R3C
RES SMD 4.7K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 0.2A 4SSON datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf