Cornell Dubilier Electronics CGS202T200V4C
CGS202T200V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS202T200V4C
Brief Description
CAP ALUM 2000UF 200V SCREW
Datasheet Download
CGS202T200V4C.pdf
Availability of CGS202T200V4C
QUANTITY
CGS202T200V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS202T200V4C
Internal Part NumberEIS-CGS202T200V4C
PackagingBulk
Capacitance2000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)57 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS202T200V4C
Related LinksCGS202, CGS202T200V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS202T200V4C Details Description
Related parts for CGS202T200V4C
TRIMMER 200 OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN CORD 45DEG 6POS 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf