Cornell Dubilier Electronics CGS222U040R2C
CGS222U040R2C picture photo
Mfg. Part Number
CGS222U040R2C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGS222U040R2C.pdf
Availability of CGS222U040R2C
QUANTITY
CGS222U040R2C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS222U040R2C
Internal Part NumberEIS-CGS222U040R2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS222U040R2C
Related LinksCGS222, CGS222U040R2C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS222U040R2C Details Description
Related parts for CGS222U040R2C
TVS DIODE 150VWM 255.15VC AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE GATE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 9.76M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
FLYWHEEL BEARING RETAINER datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT PIN datasheet.pdf