Cornell Dubilier Electronics CGS233U040V4C
CGS233U040V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS233U040V4C
Brief Description
CAP ALUM 23000UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGS233U040V4C.pdf
Availability of CGS233U040V4C
QUANTITY
CGS233U040V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS233U040V4C
Internal Part NumberEIS-CGS233U040V4C
PackagingBulk
Capacitance23000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.9A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS233U040V4C
Related LinksCGS233, CGS233U040V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS233U040V4C Details Description
Related parts for CGS233U040V4C
CONN HEADER 15POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 260MA 230 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION USB/AC 10WSON datasheet.pdf
KIT EVAL LM3S2965 CODE COMPOSER datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 2W datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf