Cornell Dubilier Electronics CGS242T350V4L
CGS242T350V4L picture photo
Mfg. Part Number
CGS242T350V4L
Brief Description
CAP ALUM 2400UF 350V SCREW
Datasheet Download
CGS242T350V4L.pdf
Availability of CGS242T350V4L
QUANTITY
CGS242T350V4L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS242T350V4L
Internal Part NumberEIS-CGS242T350V4L
PackagingBulk
Capacitance2400µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)61 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS242T350V4L
Related LinksCGS242, CGS242T350V4L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS242T350V4L Details Description
Related parts for CGS242T350V4L
CONN HOOD IDC D-SUB 9POS datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 12POS .100 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .165 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf