Cornell Dubilier Electronics CGS254U010V4C
CGS254U010V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS254U010V4C
Brief Description
CAP ALUM 250000UF 10V SCREW
Datasheet Download
CGS254U010V4C.pdf
Availability of CGS254U010V4C
QUANTITY
CGS254U010V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS254U010V4C
Internal Part NumberEIS-CGS254U010V4C
PackagingBulk
Capacitance250000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS254U010V4C
Related LinksCGS254, CGS254U010V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS254U010V4C Details Description
Related parts for CGS254U010V4C
FIXED IND 10UH 10.8A 6 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 1BIT SOT25 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf