Cornell Dubilier Electronics CGS254U020X3L
CGS254U020X3L picture photo
Mfg. Part Number
CGS254U020X3L
Brief Description
CAP ALUM 250000UF 20V SCREW
Datasheet Download
CGS254U020X3L.pdf
Availability of CGS254U020X3L
QUANTITY
CGS254U020X3L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS254U020X3L
Internal Part NumberEIS-CGS254U020X3L
PackagingBulk
Capacitance250000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS254U020X3L
Related LinksCGS254, CGS254U020X3L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS254U020X3L Details Description
Related parts for CGS254U020X3L
IC 16BIT 2.5MW VOUT D/A 32-TQFP datasheet.pdf
TOOL STRIPPER 2LEVEL .472 YLW datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.6V SSOT-2 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V HIGH GAIN PDI5 datasheet.pdf