Cornell Dubilier Electronics CGS263U010R3C
CGS263U010R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS263U010R3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 26000UF 10V SCREW
Datasheet Download
CGS263U010R3C.pdf
Availability of CGS263U010R3C
QUANTITY
CGS263U010R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS263U010R3C
Internal Part NumberEIS-CGS263U010R3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance26000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS263U010R3C
Related LinksCGS263, CGS263U010R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS263U010R3C Details Description
Related parts for CGS263U010R3C
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 1/2" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY SYNC 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 101 MOHM SMD datasheet.pdf
COIL CHOKE 15MH 1.9A PIN datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 200MHZ 100QFP datasheet.pdf
KEYED GUIDE PIN, MACHINED, VITA datasheet.pdf
FUSE 12KV 6.3AMP 2.5" OIL datasheet.pdf