Cornell Dubilier Electronics CGS263U075V4C
CGS263U075V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS263U075V4C
Brief Description
CAP ALUM 26000UF 75V SCREW
Datasheet Download
CGS263U075V4C.pdf
Availability of CGS263U075V4C
QUANTITY
CGS263U075V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS263U075V4C
Internal Part NumberEIS-CGS263U075V4C
PackagingBulk
Capacitance26000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS263U075V4C
Related LinksCGS263, CGS263U075V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS263U075V4C Details Description
Related parts for CGS263U075V4C
RES SMD 442K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf