Cornell Dubilier Electronics CGS283U025V3C
CGS283U025V3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS283U025V3C
Brief Description
CAP ALUM 28000UF 25V SCREW
Datasheet Download
CGS283U025V3C.pdf
Availability of CGS283U025V3C
QUANTITY
CGS283U025V3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS283U025V3C
Internal Part NumberEIS-CGS283U025V3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance28000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS283U025V3C
Related LinksCGS283, CGS283U025V3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS283U025V3C Details Description
Related parts for CGS283U025V3C
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 20W datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES 845 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CYLINDER 636000316 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf