Cornell Dubilier Electronics CGS292U050R3C
CGS292U050R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS292U050R3C
Brief Description
CAP ALUM 2900UF 50V SCREW
Datasheet Download
CGS292U050R3C.pdf
Availability of CGS292U050R3C
QUANTITY
CGS292U050R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS292U050R3C
Internal Part NumberEIS-CGS292U050R3C
PackagingBulk
Capacitance2900µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS292U050R3C
Related LinksCGS292, CGS292U050R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS292U050R3C Details Description
Related parts for CGS292U050R3C
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 5.8V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
KEYPAD BACKLIT RUBBER 4X4 LO PRO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 39000 UH 25% datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf