Cornell Dubilier Electronics CGS332T200R5L
CGS332T200R5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS332T200R5L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 200V SCREW
Datasheet Download
CGS332T200R5L.pdf
Availability of CGS332T200R5L
QUANTITY
CGS332T200R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS332T200R5L
Internal Part NumberEIS-CGS332T200R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS332T200R5L
Related LinksCGS332, CGS332T200R5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS332T200R5L Details Description
Related parts for CGS332T200R5L
RES SMD 169 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY .250 1A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A/0.3A 10SON datasheet.pdf
IC ADSL CPE LN DVR 275MA 8SOPWR datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf