Cornell Dubilier Electronics CGS332U075R3C
CGS332U075R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS332U075R3C
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 75V SCREW
Datasheet Download
CGS332U075R3C.pdf
Availability of CGS332U075R3C
QUANTITY
CGS332U075R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS332U075R3C
Internal Part NumberEIS-CGS332U075R3C
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS332U075R3C
Related LinksCGS332, CGS332U075R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS332U075R3C Details Description
Related parts for CGS332U075R3C
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16HVQFN datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 423FCBGA datasheet.pdf
BATTERY CHARGER datasheet.pdf
TRANSPORTFINGER datasheet.pdf
BUSS SEMICONDUCTOR 500V datasheet.pdf