Cornell Dubilier Electronics CGS333U075X4C
CGS333U075X4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS333U075X4C
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 75V SCREW
Datasheet Download
CGS333U075X4C.pdf
Availability of CGS333U075X4C
QUANTITY
CGS333U075X4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS333U075X4C
Internal Part NumberEIS-CGS333U075X4C
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)19 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS333U075X4C
Related LinksCGS333, CGS333U075X4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS333U075X4C Details Description
Related parts for CGS333U075X4C
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DETECTOR PHOTOLOG FIB OPT 5 TTL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 1200V 30A H SER datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf