Cornell Dubilier Electronics CGS372T250V4C
CGS372T250V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS372T250V4C
Brief Description
CAP ALUM 3700UF 250V SCREW
Datasheet Download
CGS372T250V4C.pdf
Availability of CGS372T250V4C
QUANTITY
CGS372T250V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS372T250V4C
Internal Part NumberEIS-CGS372T250V4C
PackagingBulk
Capacitance3700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS372T250V4C
Related LinksCGS372, CGS372T250V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS372T250V4C Details Description
Related parts for CGS372T250V4C
IC CONTROLLER HOT PLUG 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 8-SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 7343-20 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 24 1 3/8-18 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf